
Każdego dnia nasza skóra narażona jest na zanieczyszczenia środowiskowe. Dodatkowo nakładamy na nią makijaż i różne kremy, a nawet jeśli ktoś nie stosuje makijażu, to i tak na powierzchni skóry naturalnie gromadzi się sebum oraz martwe komórki naskórka. Dlatego, codzienny demakijaż jest konieczny, aby zapobiec zatykaniu się porów i zapewnić zdrowy wygląd skóry.
Q1: Co to jest „dwuetapowe oczyszczanie” w kontekście demakijażu?
›››
A: Oczyszczanie dwuetapowe to kluczowy krok w pielęgnacji skóry. Obejmuje ono zastosowanie dwóch różnych produktów: najpierw olejowego lub balsamu do demakijażu, a następnie żelu lub pianki do mycia twarzy, aby dokładnie usunąć makijaż i zanieczyszczenia, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną.
Q2: Jak prawidłowo wykonywać demakijaż?
›››
A: Demakijaż powinno rozpocząć się od oczu i ust. Oczy są bardzo wrażliwe, więc zaczynając demakijaż od oczu, minimalizujemy niebezpieczeństwo dostania się do oczu zanieczyszczeń z innych części twarzy. Po oczyszczeniu oczu i ust przychodzi czas na właściwy demakijaż twarzy. Demakijaż twarzy wykonujemy kolistymi ruchami, zaczynając od brody. Następnie przechodzimy do żuchwy, policzków i przemywamy skórę aż do ucha. Później usuwamy makijaż ze skroni i przechodzimy do czoła aż do linii włosów. Ważne, aby demakijaż wykonywać delikatnie, nie pocierając mocno skóry, aby nie doprowadzić do jej podrażnienia. Po wstępnym demakijażu skórę powinno się oczyścić kosmetykiem o właściwościach myjących.
Q3: Czy konieczne jest mycie skóry rano, czy sama woda wystarczy? Czy poranne mycie nie zaburzy bariery hydrolipidowej skóry?
›››
A: Woda sama w sobie nie zawiera substancji powierzchniowo czynnych, dlatego określenie „mycie” w odniesieniu do czystej wody nie bardzo pasuje. To raczej opłukiwanie skóry, aniżeli jej oczyszczanie. Mycie z użyciem delikatnych produktów pozwala pozbyć się nadmiaru sebum, kurzu, pozostałości kosmetyków aplikowanych wieczorem. Należy rozróżnić dwa pojęcia - płaszcz hydrolipidowy skóry oraz warstwę rogową naskórka, a właściwie spoiwo lipidowe wypełniające przestrzenie między jej komórkami (tak zwany cement międzykomórkowy). Codzienne mycie łagodnymi produktami o fizjologicznym pH (czyli 5,5-6) nie powinno naruszać struktury warstwy rogowej. Co do płaszcza hydrolipidowego, wyniki badań dowiodły, że nawet „mycie” samą wodą częściowo usuwa go z powierzchni skóry. Co ważne, zdrowa skóra ma zdolność odbudowy wspomnianego płaszcza po upływie około 30 minut.
Q4: Czy po zastosowaniu płynu micelarnego konieczne jest jego dodatkowe zmycie?
›››
A: Płyny micelarne wykorzystywane do demakijażu oczu oraz skóry twarzy mogą wpływać negatywnie na stan bariery hydrolipidowej w momencie, gdy nie zostaną dokładnie zmyte po ich zastosowaniu. Są to preparaty, które posiadają właściwości oczyszczające, dlatego konieczne jest ich dokładne zmycie, dopiero po tym etapie możliwe jest nałożenie kosmetyków stałych.
Q5: Jakie produkty do demakijażu można znaleźć na rynku?
›››
A: Można wyróżnić płyny jednofazowe oraz dwufazowe – są to produkty w formie płynnej. Zazwyczaj płyn używany jest wraz z wacikami, można rozpuścić nim makijaż, rozprowadzając go dłońmi, jednakże jest to dosyć problematyczne z racji jego płynnej formuły. Płyny dwufazowe używane są szczególnie w przypadku makijażu wodoodpornego, ponieważ zawiera on dodatkowo fazę oleistą, która skuteczniej rozpuści makijaż. Innymi produktami są olejki, mleczka oraz masełka. Olejki to mieszaniny różnych olejów, występują z emulgatorem i bez niego. Olejki z emulgatorem są praktyczniejsze i wygodniejsze w użyciu, ponieważ umożliwiają dokładniejsze domycie twarzy (emulgator sprawia, że składniki olejowe i wodne łączą się i tworzą emulsję micelarną, dlatego łatwiej je zmyć ze skóry). Mleczka do demakijażu mają formę kremowej emulsji, zazwyczaj także posiadają emulgator, co ułatwia demakijaż. Masełko jest to produkt w formie stałej, która pod wpływem ciepła rąk staje się bardziej oleiste. Masełko zazwyczaj posiada w swoim składzie emulgator. Nie wymaga użycia wacików, dlatego skóry nie trzeba pocierać. Nadaje sie do zmywania makijażu wodoodpornego.
Q6: Jakim produktem zmyć wodoodporny tusz do rzęs?
›››
A: Do usunięcia wodoodpornego tuszu do rzęs najlepiej sprawdzą się płyny dwufazowe. Kosmetyk taki zawiera fazę wodną (która eliminuje podrażnienia wokół delikatnej skóry oczu) oraz fazę oleistą, która usuwa makijaż. Dwufazowy płyn do demakijażu oczu należy wstrząsnąć przed użyciem, by obie fazy się połączyły i stworzyły emulsję.
Q7: Dlaczego poprawny demakijaż twarzy jest bardzo istotny dla cery?
›››
A: Podczas snu nasza skóra się regeneruje, a pozostałości kosmetyków mogą blokować pory, co przyczynia się do powstawania niedoskonałości (zaskórniki, wypryski). Dodatkowo, dokładny demakijaż twarzy i okolic oczu przyczynia się do lepszego wchłaniania produktów pielęgnacyjnych (takich jak serum, kremy) i zwiększa ich efektywność.
Q8: Czy wykonywanie demakijażu chroni skórę przed wcześniejszym starzeniem się skóry?
›››
A: Tak, ponieważ resztki makijażu pozostawione na skórze mogą przyspieszać procesy starzenia się skóry. Spowoduje to pojawienie się zmarszczek oraz utratę elastyczności skóry. Regularne i dokładne oczyszczanie to inwestycja w zdrowy i młody wygląd skóry na dłużej.
Q9: Czy do codziennego demakijażu i oczyszczania skóry można używać żelu zawierającego drobinki peelingujące?
›››
A: Codzienne używanie żelu zawierającego drobinki peelingujące do demakijażu i oczyszczania skóry nie jest zalecane. Produkty z drobinkami peelingującymi są przeznaczone do złuszczania naskórka, co pomaga usuwać martwe komórki skóry, ale ich codzienne stosowanie może prowadzić do podrażnień, uszkodzeń bariery skórnej oraz nadmiernego przesuszenia skóry. Zaleca się używanie takich produktów raz na 10-14 dni, w zależności od rodzaju skóry.
Q10: Jakich składników unikać w produktach do demakijażu?
›››
A: Niektóre substancje zawarte w kosmetykach do demakijażu mogą działać drażniąco na skórę oraz mogą naruszać fizjologiczne właściwości barierowe naskórka. Warto unikać alkoholu etylowego, oleju parafinowego, mydła zasadowego oraz dużej ilości silikonów. Mogą one działać komedogennie (blokująch ujścia gruczołów łojowych) oraz wysuszająco.
Q11: Jakich składników warto szukać w produktach do demakijażu w przypadku skóry suchej?
›››
A: Demakijaż skóry suchej powinien być delikatny, aby nie zaburzać bariery hydrolipidowej skóry oraz żeby jej dodatkowo nie podrażniać. Warto wybierać kosmetyki do demakijażu z substancjami nawilżającymi, takimi jak sorbitol, kwas hialuronowy czy składniki NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający [ang. Natural Moisturizing Factor] są to substancje znajdujące się w górnych warstwach skóry, które pomagają zachować jej gładkość, nawilżenie i zdrowy wygląd). Świetnie sprawdzą się również wyciągi roślinne np. aloes, rumianek czy oleje roślinne.
Q12: Czy demakijaż jest konieczny, nawet jeśli na twarzy nie znajduje się makijaż?
›››
A: Tak, nawet jeśli na twarzy nie ma makijażu, demakijaż pomaga usunąć sebum, zanieczyszczenia i martwe komórki skóry, co zapobiega zatykaniu porów i wspomaga zdrowy wygląd skóry.
Q13: Jakich składników aktywnych warto szukać w produktach do demakijażu cery trądzikowej?
›››
A: Do demakijażu cery trądzikowej warto używać produktów zawierających składniki aktywne o działaniu oczyszczającym, przeciwbakteryjnym i łagodzącym. Należą do nich np.:
- kwas salicylowy, który pomaga usuwać martwe komórki naskórka i zapobiega zatykaniu porów;
- niacynamid, który reguluje wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia i redukuje stany zapalne;
- kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne i rozjaśnia przebarwienia;
- olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne;
- pantenol i alantoina, łagodzące podrażnienia i wspomagające regenerację skóry.
Q14: Demakijaż wrażliwych oczu, na co zwrócić uwagę?
›››
A: Demakijaż wrażliwych oczu powinien opierać się na produktach delikatnych i hipoalergicznych. Takie kosmetyki nie powinny zawierać substancji drażniących takich jak alkohol, sztuczne zapachy czy barwniki. Jest to bardzo ważne, ponieważ wrażliwe oczy mogą reagować nawet na najmniejsze ilości drażniących substancji, co może prowadzić do podrażnień, zaczerwienienia oraz dyskomfortu. Preparaty do demakijażu wrażliwych oczu, wzbogacone o substancje łagodzące, pielęgnujące i kojące, zawierające wodę termalną, zapewniają delikatne i skuteczne oczyszczenie skóry, minimalizując ryzyko podrażnień i zapewniając jednocześnie nawilżenie i ulgę dla wrażliwej skóry wokół oczu.
Q15: Czy demakijaż jest ważnym elementem pielęgnacji skóry trądzikowej?
›››
A: Demakijaż jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry trądzikowej. Osoby z takimi problemami nakładają sporo specyfików, aby zakryć wszystkie niedoskonałości. Dokładne zmycie makijażu jest konieczne, ponieważ jego resztki mogłyby spowodować namnażanie się bakterii. Nie wolno przecierać skóry spirytusem w celu dezynfekcji. Wiele osób tak robi, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Nadmierne wysuszenie skóry powoduje jednak podrażnienia, zaczerwienienia i prowadzi do nadprodukcji łoju, co skutkuje zaostrzeniem się zmian.
Q16: Czy temperatura wody używanej podczas demakijażu ma znaczenie dla skóry?
›››
A: Temperatura wody ma duże znaczenie. Najlepiej jest myć twarz letnią wodą. Zbyt gorąca negatywnie wpływa na naczynia krwionośne i mikrobiom skóry. Może także uszkodzić warstwę lipidową naskórka i prowadzić do jego przesuszenia.
Q17: Czym może różnić się demakijaż skóry tłustej od demakijażu skóry suchej?
›››
A: Demakijaż skóry tłustej może wymagać produktów o lekkiej konsystencji, które nie będą dodatkowo obciążać skóry ani zatykać porów. Z kolei demakijaż skóry suchej może potrzebować produktów o bogatszej formule, które jednocześnie nawilżają i odżywiają skórę, zapobiegając jej wysuszeniu.
Q18: Dlaczego nie należy często używać płatków kosmetycznych?
›››
A: Płatki kosmetyczne, najczęściej stosowane są do demakijażu okolicy oczu. Okolica ta jest wyjątkowo delikatna. Częste stosowanie oraz mocne pocieranie przyczynia się do podrażnienia i przesuszenia skóry. Podczas stosowania usuwamy barierę lipidową, co sprzyja zwiększeniu podrażnienia, a także tworzeniu się zmian trądzikowych.
Q19: Czym zastąpić waciki jednorazowe do demakijażu?
›››
A: Płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku są popularną alternatywą dla jednorazowych wacików. Używając wacików wielorazowego użytku należy zmoczyć je wodą, zastosować preparat do demakijażu dobrany do potrzeb skóry, delikatnie przykładać wacik do skóry, kolistymi ruchami zmywać resztki makijażu. W trakcie należy płukać wacik wodą.
Q20: Czy demakijaż specjalnymi olejkami pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji skóry?
›››
A: Stosowanie olejków do demakijażu jest początkowo dobrym rozwiązaniem, jednak przy długotrwałym stosowaniu może to prowadzić do złudnego nawilżenia skóry, zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a także powstawania zaskórników, dlatego ten rodzaj demakijażu nie powinien być stosowany przy cerze trądzikowej. Olejki do demakijażu sprawdzą się jednak przy demakijażu oka, ponieważ dobrze rozpuszczają tusz do rzęs oraz cienie do powiek.
Q21: Jaki jest główny cel demakijażu?
›››
A: Głównym celem demakijażu jest usunięcie zanieczyszczeń środowiskowych osadzających się na skórze i zmycie nałożonego wcześniej makijażu, aby składniki aktywne z następnych etapów pielęgnacji miały możliwość wnikania w skórę.
Q22: Czy można używać codziennie szczoteczkę soniczną do demakijażu i oczyszczania twarzy?
›››
A: Codzienne stosowanie szczoteczki sonicznej do mycia twarzy może spowodować zaburzenie bariery hydrolipidowej skóry. Takie mycie może być porównywalne z codziennym wykonywaniem peelingu. Przy cerze tłustej jedynym wynikiem może być nadmierna produkcja łoju, która często nie jest łączona z używaniem tego urządzenia. Natomiast przy cerze suchej może to wywołać podrażnienia oraz zaczerwienienia. Dlatego więc szczoteczkę soniczną warto używać 1-2 razy w tygodniu, w zależności od rodzaju cery.
Q23: Czy można stosować płyny do demakijażu z kwasami?
›››
A: Tak, można stosować płyny do demakijażu z kwasami, należy jednak pamiętać, że stosowanie takich płynów codziennie może podrażnić naszą skórę oraz zaburzyć barierę hydrolipidową. Zalecane jest wprowadzenie takich płynów do swojej pielęgnacji raz/dwa razy w tygodniu przy skórze problematycznej, przetłuszczającej się.
Q24: Jakie są różnice między mleczkiem, płynem micelarnym a olejem do demakijażu?
›››
A: Różnice między mleczkiem, płynem micelarnym a olejem do demakijażu dotyczą przede wszystkim ich składu, konsystencji, sposobu działania oraz odpowiedniości dla różnych typów skóry:
- Mleczko do demakijażu ma kremową konsystencję, dobrze nawilża i jest idealne dla skóry suchej i wrażliwej, może natomiast pozostawiać tłusty film na skórze.
- Płyn micelarny jest lekki i wodnisty, zawiera micele, które delikatnie usuwają makijaż bez pocierania, i jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry, zwłaszcza wrażliwej, ale może nie być skuteczny na cięższy makijaż.
- Olej do demakijażu rozpuszcza makijaż oraz sebum, jest skuteczny nawet na wodoodporny makijaż i nawilża skórę.
Q25: Czy SPF się zmywa?
›››
A: Kremy z filtrem codziennie wieczorem powinno się zmywać jak wodoodporny makijaż. Zaleca się najpierw umyć twarz olejkiem do mycia twarzy, następnie żelem. Spłukać żel wodą, a potem stonizować skórę tonikiem.
Q26: Jakie zabiegi oczyszczające mogą być wykonane bez ograniczeń wiekowych w gabinecie kosmetologicznym?
›››
A: W każdym wieku dla odświeżenia skóry można wykonać:
- peeling kawitacyjny,
- peeling węglowy,
- peelingi chemiczne,
- oczyszczanie manualne lub wodorowe,
- mikrodermabrazję korundową lub diamentową.
Q27: Czy demakijaż może powodować podrażnienia skóry?
›››
A: Demakijaż może powodować podrażnienia skóry, jeśli używasz zbyt agresywnych produktów lub pocierasz skórę zbyt mocno. Wybieraj delikatne, hipoalergiczne produkty przeznaczone do Twojego typu skóry i unikaj nadmiernego tarcia. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie spłukać resztki produktów z twarzy. Jeśli zauważysz, że skóra staje się zaczerwieniona, sucha lub swędząca, rozważ zmianę produktów na łagodniejsze formuły.
Q28: Czy do demakijażu twarzy, wystarczy użycie samego toniku?
›››
A: Tonik nie jest produktem, który dokładnie oczyści naszą twarz z zanieczyszczeń. Jego zadaniem jest przywrócenie naturalnego pH, oraz usunięcie ewentualnych resztek makijażu, które zostaną po uprzednim wykonaniu demakijażu preparatami do tego przeznaczonymi. Dlatego tonik aplikujemy zawsze na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Nie jest on obowiązkowym elementem pielęgnacji.
Q29: Jakich składników aktywnych należy używać podczas demakijażu cery naczyniowej?
›››
A: Demakijaż cery naczyniowej powinien być delikatny, aby uniknąć podrażnienia. Podczas oczyszczania takiej skóry należy wybierać produkty zawierające substancje łagodzące oraz zmniejszające widoczność naczyń krwionośnych takie jak: witamina C, witamina K oraz alantoina.
Q30: Czy chusteczki do demakijażu mogą mieć negatywny wpływ na skórę?
›››
A: Chusteczki przeznaczone do demakijażu to szybki sposób na pozbycie się makijażu. Jednak demakijaż wykonany nimi tylko pozornie oczyszcza skórę, nie usuwając dokładnie wszystkich zanieczyszczeń. Może to powodować rozwój bakterii na powierzchni skóry oraz powstawanie zaskórników.